BAKAN SELÇUK MALATYA´DAN SESLENDİ: "YENİ ATILIMLARLA BÜYÜK BİR UMUDUN TAŞIYICISIYIZ"  
BAKAN SELÇUK MALATYA´DAN SESLENDİ:

BAKAN SELÇUK MALATYA´DAN SESLENDİ: "YENİ ATILIMLARLA BÜYÜK BİR UMUDUN TAŞIYICISIYIZ"

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Türkiye´nin ilk yapay zekaya dayalı, veriye dayalı yönetim sistemini de önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız." dedi.

Bakan Selçuk, Malatya´da ki ilk programında sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş insanları ve hayırsever vatandaşlarla bir araya geldi. Dünya ile yarışacak bir eğitim sistemi kurmanın birtakım şartları bulunduğunu belirten Selçuk, bunları yerine getirmedikçe Türkiye Cumhuriyeti´nin küresel rekabet anlamında çok fazla mesafe alamayacağını söyledi.
 
Selçuk, eğitimi meselelerin omurgası olarak gördüklerini vurgulayarak, "Millî Eğitim Bakanlığı olarak biz biliyoruz ki eğitim, ekonomi ve demokrasi üçlemesi bir araya geldiğinde bir ülkenin büyümesi, müreffeh hale gelmesi çok mümkün hale geliyor. Eğer biz orta gelir tuzağıyla ilgili bir mevzu konuşuyorsak Türkiye´de, kişi başına düşen milli gelir açısından, orta gelir tuzağı aslında orta eğitim tuzağıdır. Eğitiminiz ortaysa ekonominiz orta olur." diye konuştu. Eğitime olan bakış açılarının, yatırımlarının giderek güçleneceğini vurgulayan Bakan Selçuk, bu konuda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın çok güçlü bir liderliğinin olduğunu ifade etti. 2023 Eğitim Vizyonu´nu açıkladıklarını ve planlanan şekilde projelerin devam ettiğini aktaran Selçuk, "İnşallah kısa bir süre içerisinde birçok somut projemizi de hayata geçirmiş olacağız. Millî Eğitim Bakanlığının dijital altyapısı anlamında mesleki ve teknik eğitimi, bazı temel problemlerin çözülmesi anlamında büyük mesafeler kaydettik." ifadelerini kullandı.
 
Tasarım Beceri Atölyeleri ülke geneline yayılacak
Bakan Selçuk, mesleki ve teknik eğitimi çok önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti: "Türkiye´nin ekonomisiyle doğrudan doğruya bağlantılı bir husus bu. O yüzden de inşallah hep beraber göreceğiz, mesleki ve teknik eğitim konusunda Türkiye çok büyük bir sıçrama yapacak ve dolayısıyla bu ekonomisini güçlendirecek. Adım adım ilan ediyoruz bu çalışmaları. Bu çalışmanın arkasından Tasarım Beceri Atölyeleri’nin projelendirilmesi, öğretmen eğitiminin yapılması, bütün okullarla ilgili şartnamelerinin hazırlanması söz konusu oldu." İstanbul, Ankara gibi kentlerde imkânı daha az olan okullarda bu projelerin başladığını söyleyen Selçuk, bu atölyelerin eğitim sisteminin gelişmesinde ve dönüşmesinde hayati bir öneme taşıdığını belirtti. Bakan Selçuk atölyelerin, çocuğun düşüncesinin, şahsiyetinin, duygusunun, fiziksel yapısının bütünsel olarak gelişmesi için mükemmel bir araç olduğunu anlatarak, "Biz bunların okullarımızda rahatlıkla yapılabildiğini pilotlarla gösterdik. Artık ülke ölçekli genişletmeye, büyütmeye doğru da gidiyoruz." diye konuştu.
 
Yapay zekalı yönetim sistemi
Türkiye´nin eğitim alanındaki ilk yapay zeka stratejisini de açıklayacaklarını dile getiren Selçuk, şunları kaydetti: "Türkiye´nin ilk yapay zekaya dayalı, veriye dayalı yönetim sistemini de önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız. Böylelikle alacağımız bütün kararları, gerçekleştireceğimiz bütün politikaları bu bilişim sistemi üzerinden kararlaştırmak, bir karar destek sistemi üzerinden hangi ilde neye karar vereceğiz, yatırımımızı nereye yönlendireceğiz, bunun matematiksel olarak yönlendirilmesine ağırlık vereceğiz. Bu anlamda baktığımızda da hangi ilimizde, ilçemizde hangi okulumuzun neye ihtiyacı olduğunu bir cep telefonundan mobil olarak izleme imkânımız da oluyor. Biz okul müdürüne de ´senin okulun ortalama 50 parametrede şu şu konuda çok iyi, şu şu konularda senin ihtiyacın var ve sana 1 yıllık çalışma planı veriyoruz. 1 yıl içerisinde okulunu şuraya taşımanı istiyoruz. Bu yüzden de size şu şekilde destek olacağız´ diyoruz. Artık her okula eşit bir bütçe yerine hangi okulun ihtiyacı ne kadarsa öğrenci başına o kadar adalete dayalı bir bütçeyi getiriyoruz. Bunun da uygulaması bu sene pilot olarak başladı." Programın sonunda Bakan Selçuk, eğitime katkı sağlayan hayırsever vatandaşlara plaket verdi. Bakan Selçuk, daha sonra Malatya Valiliği ile Büyükşehir Belediye Başkanlığına ziyarette bulundu.
 
"Yeni atılımlarla büyük bir umudun taşıyıcısıyız"
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ziyaretin ardından Malatya´da Atatürk Kız Anadolu Lisesinin açılışını yaptı. Selçuk burada yaptığı konuşmada, okulun Türkiye için büyük bir örnek olduğunu söyledi. Yapılan okulların, verilen emeklerin sonucu olarak öğrencilerin çok çalışması gerektiğini belirten Selçuk, öğrencilere büyük hedefler koymaları tavsiyesinde bulundu. Selçuk, öğrencilerin yazacakları başarı hikayeleriyle yapılan emekleri de boşa çıkarmayacaklarını ifade ederek, velilere de verdikleri emeklerden dolayı teşekkür etti.
 
Bütün çabaların Türkiye´nin yükselmesi ve yücelmesi için olduğunu dile getiren Selçuk, şunları kaydetti: "Dünyada dimdik ayakta duran, gurur, şeref, onuru ve hassasiyetiyle ´Biz buradayız, bu topraklarda dimdik ayakta duracağız´ mesajı veren çocukların yetişmesini istiyoruz. İnşallah bu gayemizle okullar artacak, Türkiye fidan gibi büyüyecek. Yeni atılımlarla büyük bir umudun taşıyıcısıyız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bütün kabineyle beraber eğitimi yükseltmek için çok büyük gayret içerisindeyiz. Mesleki teknik eğitim, genel eğitim olsun diğer bütün eğitimin alt dallarında gayretlerimiz sürüyor. Somut neticeler almaya başladık. İnsan kaynağından fizibilite çalışmalarına kadar hiçbir konuda sıkıntıya sahip değiliz. Türkiye´nin birikimiyle ilgili hiçbir endişeniz olmasın. Hep beraber Türkiye´yi yücelteceğiz, hizmet edeceğiz."
 
"Bilime ve akla yatırım yapıyoruz"
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Malatya´da Erman Ilıcak Fen Lisesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada ise, Namık Kemal´in "Eğitim, güneşe övgü yapmak gibi bir şey" dediğini belirterek, ekonominin, sosyolojinin eğitim sayesinde yükseleceğini söyledi. Bakan Selçuk, "Eğitimin temelinde bilim ve akıl vardır. Bizim de yaptığımız bilime ve akla yatırım yapmak. Burada dünya standartlarında fen lisesinden bahsediyoruz. Önemini hepimizin idrak etmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimiz için hayırlı olmasını temenni ederim." diye konuştu.
 
Bakan Selçuk, törenin ardından “Ziya Öğretmenle Eğitim Buluşmaları” kapsamında eğitim yöneticileri ve öğretmenlerle bir araya geldi.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.